Suure-Jaani kirik

kirik_2EELK Suure-Jaani Johannese kirikus on Suure-Jaani muusikafestivali kontserdid toimunud alates esimesest festivalist ja igal aastal. Traditsiooniks on saanud festivali kontsert-jumalateenistus.

Suure-Jaani Johannese kirik ehitati gooti stiilis kindluskirikuna enne 14. sajandit. Nii Liivi- kui Põhjasõda jätsid kirikust püsti vaid müürid. Tänasel kujul sai kirik korda aastal 1767. Sisemisi ümberehitusi tehti 19. sajandi viimasel veerandil – valmisid altarisein, kantsel ja rõdud. 1937. aastal jõudis kirikusse elekter.

Vendade Kriisade 1937. aastal valminud orelit katab Johann Andreas Steini 1804. aastast pärit kaunis hilisbarokne oreliprospekt. Oreli kapitaalremondi tegi 1998. aasta kevadel Hardo Kriisa. Altarisein pärineb umbes 1870. aastast ja on Johann Gottfried Mühlenhauseni töö. Altarimaal – “Kristus ristil”.
Kirikus on kindral Hans Heinrich von Ferseni monument, Alexander von Ferseni mälestustahvel ning varem kirikuaias seisnud 1598. aastast pärinev rõngasrist, millel nimi Anne Ratccsep ja pesukurikas. Tornikell valati 1652. aastal Johan Putensi valukojas Stokholmis. Suure-Jaani kiriku väiksem tornikell on Viljandimaa vanim, selle ühel küljel on kaunis kalareljeef ja teiselt pool kuninganna Kristina rinnakuju medaljonis.

kirik_1 kirik_3

Lisainfo EELK kodulehel

Lisainfo Suure-Jaani valla kodulehel

Asukoht

Suure-Jaani kirik, Suure-Jaani, Viljandimaa