Ilmatari tänavas asuvas Kondase majas töötavad Suure-Jaani raamatukogu ja kultuurimaja. Kultuurimaja saal renoveeriti 2015. aasta alguses. Saal mahutab poolteistsada kuulajat-vaatajat.
Pensionipõlves naivistliku kunstnikuna tuntuks saanud Paul Kondas töötas Suure-Jaanis aastatel 1925–1941 – algul õpetajana, 1929. aastast 6-klassilise algkooli juhatajana. Eesti kooli ajalukku on ta jäänud rahvakooliõpetaja musternäidisena – ta õpetas pea kõiki aineid, aga ka rahvatantsu, malet, kabet, piljardit ja raamatute köitmist; lisaks tegutses erinevatel kunstialadel, luuletas, tegi teatrit, tegeles fotograafiaga, mängis viiulit ning oli kirglik kala- ja jahimees. Kondase eestvõttel rajati Suure-Jaani järve kaldale park ning ehitati üle järve sild, 1940. aastal valmis uus koolihoone – avar ja valgusküllane. Seoses alanud saksa okupatsiooniga sai aga hoonest ajutiselt välihaigla. Nõukogude tingimustes jäi maja juba neljakümnendate aastate keskel kitsaks ning õppetöö toimus kahes vahetuses. Et uutes oludes võeti suund keskkoolile ja ruumipuudus suurenes, tehti 1945. aastast plaane uue hoone ehitamiseks. Uus koolihoone valmis Suure-Jaanis 1961. aastal. Kondase koolimajas oli seejärel internaat, hiljem – kuni Suure-Jaani gümnaasiumi juurdeehituse valmimiseni 2005. aastal – õppisid majas algklasside õpilased. Rahvasuus hüüti hoonet ka väikeseks koolimajaks. 2005. aasta sügisel kolis hoonesse Suure-Jaani kultuurimaja ja 2013. aasta sügisel raamatukogu.
Suure-Jaani järve kaldal Kondase pargis avati 2007. aasta septembris, kui täitus 320 aastat rahvahariduse esmamainimist Suure-Jaanis, mälestustähis, millel Paul Kondase portreebüst – autoriteks skulptor Aime Kuulbusch ja arhitekt Aate-Heli Õun.
Asukoht
Ilmatari 9, Suure-Jaani