Festivalist

Suure-Jaani Muusikafestival

et en

Festivalist

XXII Suure-Jaani Muusikafestival 16.–23. juuni 2019

Suure-Jaani on alati olnud eesti kultuuris kesksel kohal: siit on pärit heliloojad Artur Kapp, Villem Kapp, Mart Saar, kunstnikud Johann Köler, Paul Kondas, kirjanik Albert Kivikas, muusikud Julius Vaks, Roman Toi, Helen Tobias-Duesberg.

Kui esimesel festivalil 1998. aastal kõlas vaid Artur Kapi, Villem Kapi, Eugen Kapi ja Mart Saare muusika, siis aastatega on lisandunud teoseid paljudelt Eesti heliloojatelt, maailma muusikaklassikast, aga ka tänapäeva loomingust. Traditsiooniliste kontsertide kõrval toimuvad kontsertetendused ja lõunatunnid kohvikus Arturi Juures, kus loovisikud räägivad oma tegemistest. Festivali suurim magnet on 2003. aastast olnud nn sookontsert ehk päikesetõusukontsert, mis toimub tänavugi: 23. juunil kell 3 öösel Hüpassaare rabasaarel. Sel aastal on rabasaarel soo-orkestrile lisaks võimalik kuulata ETV Tütarlastekoori, mida juhatab Aarne Saluveer.

16. juunil toimub aiakohvikute päev – kohvikud üle Põhja-Sakala valla ootavad muusika- ja maitseelamuste otsijaid. Festivali avakontserdil saab kuulata Peterburi konservatooriumi rektorit, tšellist Aleksei Vassiljevit. Õhtul kuulajate ees tänavuse Panus Eesti Muusikasse auhinna pälvinud ansambel Mahavok.

Õigeusu kirikus on seekord Valaami kloostri meeskoor.

22. juunil traditsiooniliselt Eesti Riikliku Sümfooniaorkester. Dirigent Mattias Giesen Austriast, solistid Thomas Wall (tšello) Austriast ja Mari-Liis Uibo (viiul).

Festivali korraldab Põhja-Sakala vald, tehes koostööd Eesti Muusika- ja Teatriakadeemiaga ning Rahvusvahelise Artur Kapp´i Ühinguga.
Festivali kunstiline juht on Andres Uibo.