Egmont Välja

Egmont Välja on Eesti tšellist, kammermuusik ja pedagoog, hinnatud basso continuo mängija ja barokktšellist. Egmont Välja on lõpetanud Tallinna Muusikakeskkooli (1982) ja Tallinna Riikliku Konservatooriumi (1987). Aastatel 1988–1995 oli Egmont Välja Eesti Riikliku Sümfooniaorkestri tšellist. Ta on esiettekandele toonud mitmete eesti kaasaegsete heliloojate, näiteks Alo Mattiiseni, Lepo Sumera, Toivo Tulevi, Mart Siimeri jt teoseid. Alo Mattiisen on pühendanud Egmont Väljale oma Tšellosonaadi (1986).
Alates 1980. aastast on Egmont Välja esinenud barokktšellistina, olles nõutud basso continuo mängija, ning kuulunud mitme vanamuusikaansambli koosseisu.1987. aastal asutas ta koos Ivan Monighetti ja Taivo Niitvägiga Tallinna Barokkorkestri ning on selle soolotšellist, mänedžer ja kunstiline juht. Tallinna Barokkorkester oli esimene ja pikka aega ainus orkester Eestis, mis mängis ajastu instrumentidel. Oma kõrgajal andis orkester 30 kontserti aastas nii Eestis kui ka Skandinaavia maades ja mujal Euroopas. Tallinna Barokkorkester on esinenud näiteks Moskva vanamuusikafestivalil (1990), Naantali muusikafestivalil (1992), Mecklenburg-Vorpommernis (1993, 1996), 70. Bachfestil Rostockis (1995), Tallinna rahvusvahelisel orelifestivalil (1989—1997) ja Haapsalu vanamuusikafestivalil (1994—2013). Orkestri repertuaari kuuluvad muuhulgas Bachi passioonid ja missa h-moll, Händeli oratooriumid, Monteverdi jt heliloojate suurvormid. 1993. aastal asutas Egmont Välja kontserdiagentuuri Concerto Grosso, mis korraldas Tallinna Barokkorkestri ning väiksemate vanamuusikaansamblite kontserte ja mitmeid barokkmuusika kontserdisarju. Muuhulgas korraldas agentuur aastatel 1996—2009 Haapsalu Vanamuusikafestivali. Lisaks on Egmont Välja korraldanud vanamuusika interpretatsioonikursusi ja koostööprojekte väljapaistvate muusikutega nagu Wieland Kujiken, Lucy van Dael, Marcel Ponseele, Ivan Monighetti jt. Silmapaistva saavutusena võib välja tuua ka 18. Sajandi Orkestri (Orchestra of the Eighteenth Century, dir. Thomas Zehetmair) kontserdi korraldamise Tallinnas 2000. aastal.
Egmont Välja on salvestanud mitu CD-plaati, seda nii solisti ja kammermuusikuna kui ka Tallinna Barokkorkestri koosseisus. Ta on Eesti Interpreetide Liidu ja Kesk-Euroopa Vanamuusikafestivalide Liidu (Central European Festivals of Early Music Association) asutajaliige.