Vox Clamantis

Ansambel Vox Clamantis ühendab tihti oma kontserdikavades vana ja uue. 25 aastat tagasi alustades lauldi esialgu vaid gregooriuse laulu. Õige pea tekitas aga Vox Clamantisele omane kõlavärv, fraseerimine ning muusikatunnetus huvi mitmetes eesti heliloojates ning praeguseks on ansamblile kirjutanud neist paljud.

Gregooriuse laulust kantuna tekkis ansambli algusaegu tihe side Arvo Pärdiga, kellest on tänaseks saanud Vox Clamantise enim esitatud autor ning kelle muusikat aktiivselt lauldes on ansambel läbi käinud terve maailma. Viimaste aastate jooksul on esinetud Sydney festivalil, Hong Kongi kunstide festivalil, RCM’s 21C festivalil Torontos, Trondheimi kammermuusika festivalil, Institute for Advanced Study kontserdiseerias Princetonis USA-s, Cervantino festivalil Mehhikos, samuti Shanghai kontserdimajas, Jaapanis, Kolumbias ning paljudes kontserdisaalides üle Euroopa. Ansambel Vox Clamantis teeb koostööd plaadifirmadega ECM ning Mirare.

Lisaks Arvo Pärdile on Vox Clamantisele teoseid kirjutanud David Lang, Helena Tulve,  Tõnu Kõrvits, Toivo Tulev, Evelin Seppar, Galina Grigorjeva, Tõnis Kaumann, Sven Grünberg, Henrik Ødegaard jt. Erinevatest improvisatsioonilistest materjalidest on ansambel põiminud kavu koos tuneesia lauliku Dhafer Youssefi, Iisraeli muusiku Yair Dalali, Weekend Guitar Trio, India sitarivirtuoosi Nishat Khani ning paljude teistega. Koostööpartnereist paistavad eredalt välja sellised tänapäeva maailma tippartistid, nagu prantsuse pianist Jean-Claude Pennetier, kataloonia lauljanna Arianna Savall, itaalia nyckelharpavirtuoos Marco Ambrosini ning veel väga mitmed, kelle äranimetamine kulgeks pikalt.

Vox Clamantis seab alati esiplaanile sõnumi ning selle vahendajana on ta leidnud tee paljude inimeste südameisse. Ansamblit on tunnustatud Eesti Vabariigi kultuuripreemiaga ning kultuurkapitali aastapreemiaga. Tema salvestused on võitnud Grammy, Diapason d’Or’i ning olnud BBC Music Magazine’i, Taani raadio aastaauhinna  ja Hollandi Edison Award’i nominendid. Vox Clamantise muusikat on kasutatud ka Oscari võitnud Paolo Sorrentino filmis La Grande Bellezza. Ansambli uusimal plaadil The Suspended Harp of Babel (ECM) kõlab Cyrillus Kreegi vaimulik muusika koos Marco Ambrosini trio vahepaladega. Plaat ilmus 2020. aasta kevadel ning nimetati BBC Music Magazine’i 2020. aasta 20 parima hulka.

Ansambli looja ning kunstiline juht on Jaan-Eik Tulve.