Johann Köleri muuseum Lubjassaares

Suure-Jaani Muusikafestival

et en

Johann Köleri muuseum Lubjassaares

KontserLubjassaaret toimub talumuuseumi rehealuses, mille pererahvas vastutulelikult tühjaks teeb. Tavapärased eksponaadid asendatakse pinkidega, mis mahutavad pea sadakond inimest ja ajutise lavaga.

Lubjassaares on Eesti rahvusliku maalikunsti rajaja, professor Johann Köleri lapsepõlvekodu. Säilinud on vana rehielamu, taastatud saun, ait ja kõrvalhooned. Elamu on püsti pandud Johann Köleri eluajal, 1896. aastal, tema venna Andrese poja Jüri poolt. Pärast Andrese surma pidas talu edasi tema poeg Jüri, kes jättis selle omakorda oma pojale Jürile. Praegu toimetab siin Jüri tütar Linda abikaasaga.

Lubjassaare pere lapsed ja sugulased moodustasid 1996. aastal mittetulundusühingu Johann Köleri Muuseumi Ühing eesmärgiga koguda, säilitada ja eksponeerida Johann Köleri elu ning loominguga seonduvaid esemeid ja materjale.

Rehetoas on eksponeeritud kunagised talutarbed, tööriistad, erinevad hobuvankrid ja muu taluvara, reproduktsioonid Johann Köleri töödest ning – Kölerile kuulunud piip. Lubjassaares korraldatakse rahvapidusid ja üritusi, peetakse piknikke ning ollakse suvel kunsti- ja õppelaagrites.

Kuidas kohale jõuda? Johann Köleri muuseum jääb Soomaa rahvuspargi külastuskeskusest 22 km kaugusele (minnes Kildu teed Sandrale ja mööda pikki rabasihi teed Lubjassaareni). Suure-Jaanist minnes võtta siht Kildule, Kildult (3 km) keerab tee vasakule edasi Lubjassaareni).

Kodulehekülg

Asukoht

Lubjassaare talu, Ivaski küla, Põhja-Sakala vald, 71305 Viljandimaa