Mati Turi ja Martti Raide

Suure-Jaani Muusikafestival

et en

Mati Turi ja Martti Raide

Mati Turi on lõpetanud Eesti Muusikaakadeemia koorijuhtimise erialal (prof Ants Üleoja) ja õppinud samas ka laulmist (prof Jaakko Ryhänen). Aastail 1992–2005 laulis ta Eesti Filharmoonia Kammerkooris ja on alates 2005. aastast vabakutseline laulja. 2009. aastast on Turi Euroopa lavadel tuntust kogunud Wagneri-lauljana. Tema viimaste rollide hulka kuuluvad nimiroll Wagneri “Tannhäuseris”, Siegfried (Wagneri “Jumalate hukk” Longborough’ ooperifestivalil ja Hollandi Nationale Reisoperas), samuti Paul (Korngoldi “Surnud linn” Soome Rahvusooperis), don José (Bizet’ “Carmen”), Alwa (Bergi “Lulu”, mõlemad Kokkola Ooperis), Mefistofeles (Busoni “Doktor Faust” Schleswig-Holsteini Landestheateris), Wallenberg 2 (Tüüri “Wallenberg” Rahvusooper Estonias) ja tenorirollid Haydni ooperites Nargen Opera lavastustes. 2013. aastal astus ta üles nimiosas Wagneri “Parsifalis” (Chemnitzi Ooper) ja “Siegfriedis” (Opera North) ning Saaremaa ooperipäevadel. 2014. aasta suvisteks kontsertetendusteks kutsuti Turi laulma Siegfriedi rolli Wagneri ooperis “Jumalate hukk” ning 2014. aasta lõpus etendus Stuttgardi Ooperis Mussorgski ooper “Hovanštšina”, kus Mati Turi astus üles vürst Andrei Hovanskina. Veebruaris 2015 etendus Tampere-talos Verdi ooper “Nabucco” (Ismaele) ja sama aasta suvel Opera Northis Wagneri “Lendav Hollandlane” (Erik). Koostöö Stuttgardi Ooperi ja Opera Northiga (Siegfriedi rolliga Wagneri ooperis “Jumalate hukk”) jätkus ka 2016. aastal.

Turi on silmapaistev oratooriumilaulja, kes on esitanud tenoripartiisid paljude vokaal-sümfooniliste suurvormide ettekannetel, sh Mahleri “Das Lied von der Erde”, J. S. Bachi passioonid, Händeli oratooriumid ja Rahmaninovi “Vesper”. Koos pianist Martti Raidega on Mati Turi andnud arvukaid kontserte ning lindistanud Mahleri, Wolfi, Schumanni, Griegi, Sibeliuse, Mart Saare ja heliloojate Kappide loomingut. Mati Turi on pälvinud Eesti Kultuurkapitali aastapreemia (2002) ning Eesti Muusikanõukogu ja Eesti Kultuurkapitali preemia (2012).

 

Martti Raide on nõutavamaid Lied-pianiste Eestis, kes on pälvinud mitmetel konkurssidel parima kontsertmeistri tiitli. Ta on lõpetanud Tallinna Riikliku Konservatooriumi klaveri erialal (prof Bruno Lukk) ning omandanud Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias (EMTA) magistrikraadi saateklassi erialal (prof Vilma Mallene). 2010. aastal kaitses ta doktorikraadi uurimusega esitusstiilist eesti lauluklassika interpretatsioonis. Lisaks on ta täiendanud end Berliinis Hanns Eisleri nimelises Kõrgemas Muusikakoolis prof Wolfram Riegeri juhendamisel ja osalenud prof Irwin Cage’i meistrikursusel.

Nii aktiivse kammermuusiku kui solistina on Raide esinenud Eestis, mitmel pool Euroopas, Ameerikas ja Kanadas. Tihe koostöö seob teda tenor Mati Turiga, kuid tema lavapartneriteks on olnud ka lauljad Helen Lokuta, Helen Lepalaan, Arete Teemets, Kädy Plaas, Jaakko Kortekangas, Rene Soom jpt. Martti Raide osalusel on esiettekandes kõlanud üle 30 eesti helilooja uudisteose, autoriteks Mägi, Sumera, Kangro, Kõrvits, Tally, Siimer, Remme, Lattikas, Tulev, Lill ja Uusberg. 2002. aastal ilmus koostöös bariton Villu Valdmaaga CD “20. sajandi eesti vokaalmuusika”.

Martti Raide on Eesti Richard Wagneri Ühingu esimees, Eesti Klaveriõpetajate Ühingu aseesimees ja Rahvusvahelise Artur Kapp’i Ühingu juhatuse liige. Ta on mitme konkursi (Eesti noorte pianistide konkurss “Eesti kõla”, Mart Saare nimeline lauljate konkurss) kunstiline juht, sage esineja erinevatel meistrikursustel ja koolitustel, paljude žüriide liige.

Martti Raide on kirjutanud mitmeid muusikaartikleid, peamiselt ajakirjale Muusika ja ajalehele Sirp. Hooajal 2014/15 oli ta kontserdisarja “Ilus möldrineiu” idee autor ja kunstiline nõustaja. Hetkel töötab ta pedagoogina EMTA-s ja Tallinna Muusikakeskkoolis, kus ta on klaveriosakonna juhataja.

 

Mati Turi ja Martti Raide koostöö algas 2007. aastal ning igal hooajal on duo toonud publikuni vähemalt ühe uue laulukava. Ansambli repertuaarivalikus domineerivad kaks suunda: saksa Lied’i-klassika (Schubert, Schumann, Wolf, Strauss, Mahler, Schönberg, Webern, Korngold) ja eesti muusika (Saar, Kapp, Tubin, Mägi, Kõrvits), kuid esitatud on ka põhjamaade (Sibelius, Grieg), vene (Rahmaninov, Šostakovitš) ja prantsuse (Debussy) muusikat. Lisaks Eestile on duo esinenud USA-s, Kanadas, Venemaal ja Saksamaal.