Eesti Riiklik Sümfooniaorkester

Suure-Jaani Muusikafestival

et en

Eesti Riiklik Sümfooniaorkester

Eesti Riiklik Sümfooniaorkester on vaid pisut noorem kui Eesti Vabariik ning temaga koos on üles kasvanud mitu põlvkonda muusikuid ja muusikaaustajaid. See orkester on inspireerinud eesti heliloojaid muusikat looma, pillimängijaid seda esitama ning publikut sellest vaimustuma. Oma peadirigentide käe all on orkester vastu pidanud tõusudele, mõõnadele ja erinevatele riigikordadele. Edukate kontserdireiside ja plaadistustega on ERSO tutvustanud maailmas ennast ja esindanud oma riiki. ERSO esituses on Eesti Rahvusringhäälingu heliarhiivi talletatud suurem osa eesti heliloojate sümfoonilisest loomingust.

Eri aegadel on orkestri käekäigu ja kunstilise taseme eest vastutanud peadirigendid Olav Roots (1939–1944), Paul Karp (1944–1950), Roman Matsov (1950–1963), Neeme Järvi (1963–1979 ning taas alates 2010. aastast), Peeter Lilje (1980–1990), Leo Krämer (1991–1993), Arvo Volmer (1993–2001) ja Nikolai Aleksejev (2001–2010). Nad kõik on jätnud sügava jälje Eesti muusikalukku.

Eesti Riikliku Sümfooniaorkestri 91. hooaeg on tihedalt seotud Eesti Vabariigi sajanda sünnipäeva tähistamisega. Pidulik kontsert 24. veebruaril, kus kõrvuti eesti klassikute helitöödega kõlas ka Eesti Vabariigi juubeli auks korraldatud marsikonkursi võiduteos Paul Säreli “Sulle, mu Eesti”, tõi Estonia kontserdisaali puupüsti rahvast täis. Vahetult enne seda naasis orkester Berliinist, kus 20. veebruaril toodi kolme Balti riigi 100. sünnipäevadele pühendatud festivalil Neeme Järvi juhatusel ettekandele Rudolf Tobiase oratoorium “Joonase lähetamine”. Berliini kontserdimaja suure saali laval olid koos ERSOga solistid Susanne Bernhard, Annely Peebo, Peter Svensson, Ain Anger ja Johann Tilli ning segakoor Latvija, Staats und Domchor Berlin ja segakoor Cantus Domus. Jaanuari lõpus ja veebruaris oli ERSO koos Neeme Järvi ja Arvo Volmeriga juubeliturneel Ameerika Ühendriikides ning märtsis koos Eesti Rahvusmeeskoori ja dirigent Leif Segerstamiga Hongkongis. Vabariigi juubeliürituste nimekirjas on veel juunikuised kontserdid Armeenias ja Gruusias, septembris osalemine Sibeliuse festivalil Lahtis ja aasta lõpus kolme Balti riigi sümfooniaorkestrite ühisel kontserdil Riias.

 

ERSO kodulehekülg