Kammerkoor Collegium Musicale, kammerorkester Concerto bachFest ja Endrik Üksvärav

Suure-Jaani Muusikafestival

et en

Kammerkoor Collegium Musicale, kammerorkester Concerto bachFest ja Endrik Üksvärav

Kammerkoor Collegium Musicale tegutseb 2010. aastast ja on tuntud oma kõla ja meisterlike esituste poolest. Koori repertuaar ulatub renessansist kaasaega, erilisel kohal on eesti heliloojate looming (Arvo Pärt, Veljo Tormis, Erkki-Sven Tüür, Helena Tulve, Tõnu Kõrvits, Pärt Uusberg jt). Lisaks a cappella teostele esitatakse suurvorme. Koori eesmärk on pakkuda kõrgetasemelisi muusikaelamusi nii Eestis kui väljaspool. Aastas annab Collegium Musicale keskmiselt 30 erineva kavaga kontserti.

Koor on teinud koostööd erinevate dirigentidega: Tõnu Kaljuste, Andres Mustonen, Mihhail Gerts, Aapo Häkkinen (Soome), Kaspars Putniņš (Läti), Jos van Veldhoven (Holland), Simon Carrington (Suurbritannia), ja mitme orkestriga: Tallinna Kammerorkester, Tallinna Barokkorkester, Klaaspärlimäng Sinfonietta, Corelli Barokkorkester.

Kuue tegevusaasta sisse jäävad kontserdid ja festivalid Itaalias (Gorizia, Arezzo, Rooma), Prantsusmaal, Venemaal, Saksamaal, Tšehhis, Poolas, Soomes, Maltal ja Jaapanis, kus Tōkyō kontserdil osalesid ka Arvo Pärt ja Erkki-Sven Tüür.

  1. aasta toob koorile kontserdid viies välisriigis: Iisraelis, Hollandis, Poolas, Saksamaal ja Soomes.

Koor on salvestanud kolm plaati, sh CD Roxanna Panufniku teosega “Tallinn Mass. Dance of Life”, mille väljaandja on tunnustatud plaadifirma Warner Classics.

Eesti Kooriühing tunnustas 2015. aasta alguses Collegium Musicalet teistkordselt aasta koori tiitliga, esimest korda pälviti see tunnustus 2011. aasta tegevuste eest.

Koori toetavad Kultuuriministeerium, Eesti Kultuurkapital, Tallinna linn ja AS Ida-Tallinna Keskhaigla.

Jälgi koori tegevust siit:

www.collegiummusicale.ee ja www.facebook.com/choircollegium

 

Kammerorkester Concerto bachFest

Festivaliorkestri sünd ei ole midagi erandlikku. Pea igal festivalil on oma muusikud, kes aastast aastasse kuulajaid rõõmustavad. Concerto bachFesti mängijad on koos musitseerinud juba palju aastaid enne Bachi muusika festivali tulekut Eesti värvikasse muusikaellu. Nüüd on nad määratlenud end suure meistri nimega.

 

Dirigent ja laulja Endrik Üksvärav (*1980) on lõpetanud Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia kooridirigeerimise erialal (2004, Olev Oja dirigeerimisklass) ning omandanud samal erialal ka magistrikraadi (2011, Hirvo Surva dirigeerimisklass). Lisaks on ta õppinud trompetit (Aavo Ots) ja metsasarve (prof Kalervo Kulmala).

Endrik Üksvärav on juhatanud mitmeid puhkpilliorkestreid, kammerorkestreid ja kammerkoore. 2010. aasta sügisel pani ta aluse kammerkoorile Collegium Musicale.

Endrik Üksvärav on osalenud Neeme Järvi, Paavo Järvi, Jorma Panula, Eri Klasi, Anders Eby ja Ervin Ortneri meistriklassides. Samuti on ta mitmel korral osalenud tunnustatud barokklaulja Peter Kooij (Holland) juhendatud Bachi laulmise meistrikursustel.

  1. aasta sügisest õpib Endrik Üksvärav vanamuusika laulmist Haagi Kuninglikus Konservatooriumis, alates 2014. aastast magistriõppes (õpetajateks Peter Kooij, Michael Chance, Jill Feldmann ja Maria Acda-Maas).

Eesti Kooriühing pärjas 2011. aastal Endrik Üksvärava aasta noore dirigendi preemiaga, Eesti Kultuurkapitali rahvakultuuri sihtkapital tunnustas teda 2012. aastal tulemusliku solisti- ja dirigenditegevuse ning Pühalepa muusikafestivali algatamise eest aastaauhinnaga ning Kultuuriministeerium noore kultuuritegelase stipendiumiga.

 

 

Kammerkoor Collegium Musicale, kammerorkester Concerto BachFest, solistid Dirigent Endrik Üksvärav

Johann Sebastian Bach (1685–1750)

Reformatsioonikantaat Martin Lutheri hümnile “Ein feste Burg ist unser Gott“/“Üks kindel linn ja varjupaik“ BWV 80